Поради студентам до підготовки онлайн-іспитів від фахівців факультету психології Київського національного університету імені Тараса Шевченко та Української психологічної асоціації.

Попередня підготовка

Отримайте вичерпну інформацію про умови та формат іспиту.

• Уточніть дату та час іспиту. Створіть календар сесії (як паперову сітку, яка буде на видноті, так і помітки в електронному календарі) та визначте способи попереднього нагадування. Проґавити іспити онлайн, на жаль, дуже просто!
  • Уточніть, якою буде тривалість іспиту та як в часі буде обмежена подача готової роботи.
  • Отримайте максимум інформації про умови іспиту (формат, дозвіл використовувати певні допоміжні джерела, можливість робити повторні спроби (наприклад, при проходженні тесту),  наявність чи відсутність перерв тощо).
  • Узгодьте способи зв’язку зі старостою групи та викладачем у разі виникнення непорозумінь чи технічних проблем.

Обов’язково здійсніть попередню технічну підготовку.

• Дізнайтеся, на якій платформі буде проводитися іспит, та подбайте про встановлення необхідної програми. Пройдіть тестове підключення, зорієнтуйтеся в опціях (підключення камери, мікрофону, виведення презентації на екран тощо).
  • Завчасно перевірте комп’ютер чи інший пристрій, з якого Ви збираєтеся підключитися до іспиту, подбайте про своєчасну оплату та гарантоване підключення до інтернету.
  • Продумайте план «Б» – використання іншого пристрою, альтернативного підключення до інтернету.
  • Ознайомтеся з питаннями для підготовки до іспиту та відповідними тематичними блоками. Намітьте план підготовки, враховуючи кількість відведеного часу (скажімо, якщо на підготовку є 3 дні, а курс містить 12 тем – проходьте 4 теми щоденно). Структуруйте матеріал при підготовці, робіть нотатки невеликими блоками у відповідності до тем.
  • Виділяйте ключові слова, прізвища, дати, формули кольоровими маркерами. Візуалізуйте матеріал у вигляді схем, діаграм та замальовок. Вдавайтеся до спеціальних мнемотехнік (наприклад, асоціацій, які дозволяють краще запам’ятати окремі моменти).
  • Зосередьтеся на розумінні, а не на механічному запам’ятовуванні.
  • Робіть паузи, щоб не перенавантажувати мозок – інакше ефективність буде неминуче знижуватися. Подбайте про повноцінне харчування та достатньо тривалий сон.
  • Не перетворюйте останній день на «трудовий подвиг», закінчіть підготовку за декілька годин перед сном, переключіться на інші справи.
  • Декілька разів на день приділяйте трохи часу повторенню пройденого раніше. Напередодні іспиту пройдіться по всьому курсу (перегляньте власні нотатки, схеми, малюнки, виділені опорні слова).

Перед початком іспиту

У день іспиту дайте собі достатньо часу, щоб налаштуватися та зосередитися. Не підключайтеся до іспиту через декілька хвилин після того, як вскочили з ліжка. І не намагайтеся вчити до останньої секунди. Останні пів години перед початком іспиту приділіть організаційній підготовці.

• Забезпечте собі належні умови (подбайте про тишу, комфортне зручне місце та робочу поверхню). Вимкніть або поставте в беззвучний режим телефон, сповіщення, соціальні мережі.
  • Наведіть лад навколо себе (безлад навколо вас не тільки залишиться на записі іспиту, але і впливатиме на нашу здатність сконцентруватися).
  • Ще раз перевірте готовність та живлення вашого пристрою (ноутбуку, планшету, смартфону), стабільність інтернет-підключення.
  • Переконайтеся, що пам’ятаєте, яка форма екстреного зв’язку передбачена з викладачем.
  • Приготуйте усе необхідне (ручки, олівець, папір, потрібне приладдя, конспекти та книги (якщо це дозволено) в одному місці. Подбайте, щоб під рукою була вода.

Під час іспиту

Зосередженість, уважність та здатність вгамувати тривогу – ось що знадобиться вам найбільше, щоб іспит пройшов успішно.

• На початку зробіть глибокий вдвох, щоб налаштуватися. Дайте собі декілька хвилин, щоб просто передивитися завдання – це дозволить зняти перше напруження та зосередитися.
  • Правильно розподіліть час: поділіть відведений час на кількість завдань, щоб орієнтуватися скільки хвилин у вас є на виконання кожного.
  • Щоб не відволікатися на годинник, встановіть сигнал, який повідомлятиме, коли до кінця залишиться 10 хвилин, або проміжні сигнали, які позначатимуть чверть або третину загального часу, відведеного на іспит.
  • Уважно ознайомтеся із вказівками до іспиту. Переконайтеся, що розумієте завдання. Не відповідайте на питання без обдумування. Якщо є декілька варіантів відповіді, – уважно прочитайте їх усі, перед тим, як вибирати.
  • Якщо стикаєтеся із питанням, яке викликає труднощі, – не зациклюйтеся, залиште його на певний час, та переходьте до виконання інших завдань.
  • Будьте послідовними: фокусуйтеся на завданні, поки виконуєте його – потім перемикайтеся на інше. Не тримайте в фокусі декілька завдань одночасно.
  • У процесі складання іспиту дотримуйтеся етичних норм та критеріїв академічної доброчесності. Це не лише моральна вимога, що дозволить вам проявити повагу до інших та самого себе, але і надійний спосіб уникнути небажаних проблем.
  • Якщо відчуваєте, що втрачаєте фокус, а думки плутаються – зробіть паузу, сконцентруйтеся на диханні (наприклад, повільно вдихніть – затримайте дихання – видихайте  поступово через ніс), подивіться у вікно, випийте декілька дрібних ковтків води, а потім поверніться до виконання завдання (спочатку просто перечитайте його, поміркуйте пару хвилин).
  • У разі виникнення технічних проблем під час іспиту – не панікуйте. Одразу зв’яжіться з викладачем та повідомте про проблему. Зробіть та збережіть знімок екрану, що зафіксує наявність проблеми.
  • Готову роботу обов’язково перевірте. Тепер, коли все вже позаду і тривога вгамувалася, ви зможете помітити власні помилки, допущені на початку.
  • Надішліть роботу і переконайтеся у факті її надсилання (наявність у відправлених повідомленнях, відмітка у самій програмі, повідомлення від викладача).

Натхнення Вам та успіхів!